Zůstane sen snem?


 

Jako každý i já mám své sny a jsou o to zajímavější, že jsem sběratel.

        Vše začalo před asi 7 lety, kdy jsem dostal archiválie z jedné sbírky. Mezi mnoha různými věcmi    byla i starší chyběnka pamětních aršíků s adresou. Podle ní měl sběratel již před 20-ti lety sbírku, které jsem ani zdaleka nedosahoval. Podle hesla ,,Zkusit se má všechno,, jsem ho dopisem kontaktoval. Bez velkého očekávání mne po delší době překvapilo pozvání k návštěvě. Netrvalo dlouho a v jeden podvečer jsem se vydal na cestu. Počasí cestování vůbec nepřálo, pršelo jen se lilo. Po příjezdu na smluvené místo mne očekával příjemný starší pán. S díky jsem přijal jeho pozvání na čaj u kterého přišlo i na účel mé návštěvy. Celý nedočkavý jsem se ho ptal na aršíky.

Bohužel je již nemám“ slyšel jsem od něj.

Bylo vidět, že jsou pro něj stále srdeční záležitostí....

        Když onemocněl uložil celou sbírku, která obsahovala mimo pamětních aršíků i velké množství pozvánek, plakátů, průkazů, diplomů a různých věcí z činnosti FK, do velkého starého kufru opásaného řemeny. Jeho rodina ho přesvědčila, že filumenie skončila, sběratele již nejsou a před 14-ti dny prodala kufr se sbírkou nějakým lidem kupujícím pozůstalosti a staré věci. Čtrnáct dní! Tak málo mě dělilo od možnosti vidět největší sbírku. Cítil jsem se zklamaný jen chvíli a bez váhání se rozhodl ztracenou sbírku najít. Okamžitě jsem začal jednat, zjišťovat kdo že jsou ti lidé, kteří kufr koupili a kde byli ubytováni. Sice to trvalo několik dní, ale nakonec jsem ten hotel našel. Jména ani adresy těch lidí mi recepční říct nemohl, ale dozvěděl jsem se, že přijeli z Prahy. PRAHA...aha, větší město to opravdu už nemohlo být. Uvědomil jsem si, že takových firem, které hledám tam mohou být stovky..

A ubíhaly týdny a já sestavoval seznamy, volal a volal.... Už ani nevím, který to byl den, kdy jsem v telefonu uslyšel – ano v ten den jsme tam byli! Teď by to chtělo pohádkový konec ale žijeme v realitě...

    Jakmile firma zjistila můj zájem o kufr, okamžitě předpokládala něco nesmírně cenného a po krátkém čase odmítla i komunikaci. Ve své podstatě se měli pravdu. Ano, kufr ukrýval něco nesmírně cenného, ale penězi neměřitelného.

A tak … když usínám sním si svůj sen o velkém starém kufru opásaném řemeny...

 

Miloslav Kubiš - snílek a sběratel historie filumenie www.mikubis.cz